Poznámky z konference: Heureka Devs vyrazili na TechMeetup konferenci do Ostravy
Každý rok hledáme zajímavé akce, které můžeme za HeurekaDevs podpořit. Loni se kolegové vrátili nadšení z Tech Meetup konference, a i proto jsme se rozhodli ji letos podpořit. Za HeurekaDevs nás nakonec vyrazilo pět. Co jsme si z konference odnesli, a co by i pro vás mohlo být zajímavé, nebo motivací příští rok do Ostravy vyrazit taky? Přečtěte si naše postřehy. Až bude k dispozici, nabídneme i přednášku Martina Krištofa na YouTube kanále komunity.
Pošmourný první listopadový pátek hostila VŠB již tradičně Tech Meetup Konferenci. Akci pořádanou komunitou sdružující se kolem agilního vývoje, technologií a scrumu, která má svoje pevné jádro na moravě, ale aktivity střídá v Brně, Praze a Ostravě.
Next.js 14 v podání našeho Martina Krištofa
Na konferenferenci jsme měli jako Heureka Devs i svého zástupce na stagi. Martin Krištof si nachystal živou ukázku v tu chvíli žhavých novinek v Next.js 14 a jeho nejzásadnější funkce – serverové akce a serverové komponenty v Reactu, které umožňují vykreslovat React komponenty přímo na serveru, místo klasického vykreslování na straně klienta. Díky tomu se vaše webové aplikace mohou okamžitě načítat, jste lépe připraveni na SEO a snižujete množství potřebných dat. S Next.js 14 také serverové akce přišly jako stabilní feature. A jak toho využít, ukázal Martin ve své 40 minutové přednášce. Až bude záznam, rádi nasdílíme, abyste se mohli sami kouknout :)
Tipy a postřehy HeurekaDevs z přednášek jiných
Nástroje, co si od jiných odnesete do své vlastní praxe
Martin Krištof ale kromě vlastní přednášky stihl i čerpat inspiraci. “Zaujaly mě Design Tokens od Šimona Jůna. Nástroje, které pomohou jednoduše z Figmy promítnout designové změny přímo do kódu. Zkrátka UX tým tak vygeneruje JSON konfiguraci, která se přeloží přes nástroj do CSS/SASS proměnných využívaných v kódu. Každá změna se tak projeví všude a super rychle. Určitě to budu chtít vyzkoušet při nějakém dalším našem redesignu. A asi už během listopadu.” Více se můžete dozvědět z přednášky, nebo na tomto linku: https://uxdesign.cc/design-tokens-for-dummies-8acebf010d71.
Prozkoumáte aktuální témata z různých úhlů pohledu
Konference, co se nedotknou AI asi letos nepotkáte. I v Ostravě se AI promítlo do několika přednášek. Filip Macek ocenil, že “je skvělé sledovat kreativitu ostatních a nad tím, co říkají vlastně sledovat, jak přemýšlí o využití nových technologií. Mě osobně přednášky v Ostravě opět dodaly další nápady, jak dál využít AI technologie. Třeba takové spojení AI a penetračních testů, kterou zmiňoval Jan Plucar, je věc, kterou si rozhodně sám chci vyzkoušet a osahat.”
I Martin se k tématu AI ve svých postřezích vrátil. A k Filipovi dodal: “Už podruhé jsem viděl přednášku Davida Grudla, který velice názorně vysvětloval princip fungování neuronových sítí a prakticky tak ukazuje, jak nám mohou AI nástroje pomoci a kde jim věřit nemůžeme. Zkrátka takový návod jak přemýšlet o tom, kde AI správně využívat.” A i Davidova přednáška určitě bude on-line a nebo si můžete víc přečíst an Davidově webu: https://www.umeligence.cz/.
Proč HeurekaDevs doporučují vyrazit do Ostravy i za rok?
Témata pro osobní rozvoj
Kolega Filip cenil talky o osobním rozvoji. “Pro mě konference byla hlavně o lidech a sociální interakci. Je pro mě vždy přínosem potkat se s novými lidmi a mít možnost s nimi řešit jejich přístupy k různým tématům. Různé přístupy jiných firem mě prostě fascinují a hodně se z nich učím. Ale zajímavé pro mě byly i přednášky. Letos mě nejvíce oslovily rozvojové věci, primárně R&D newsletter od Danila Bizmoně a rozvoj vývojářů od Karla Pávka. Oboje to jsou totiž témata, která aktuálně řeším. Bylo tak skvělé načerpat na přednášce zkušenosti ostatních.“
Prostor se setkat a seznámit
I v Ostravě se můžete potkat se „starými známými“. Třeba Markéta Glatzová si pochvalovala přednášku svého známého dotýkající se i její Alma Mater. “Užila jsem si přednášku Jana Plucara o optimalizaci GPT modelů pro kybernetickou bezpečnost. S Janem Pulcarem jsem se seznámila během svých studií. Přednáška byla plná humoru a lehkosti, ale i nabitá informacemi. Zjistila jsem třeba, jak se posouvá moje bývalá vysoká škola – rozšiřuje kapacity superpočítačového centra IT4 o novou kvantovou výpočetní jednotku! Ale přednáška nebyla jen o Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde jsem se studovala a věnovala se právě oboru kybernetická bezpečnost. Věnovala se využití modelů GPT pro generování specifických kódů, jako jsou keyloggery. Přinesla nové pohledy na to, jak lze tyto nástroje aplikovat v různých kontextech. A poukázala i na to, že ne všechny z nich jsou eticky bezproblémové. Proto Jan Pulcar zdůrazňoval potřebu důkladného porozumění formulaci dotazů vůči umělé inteligenci, protože právě způsob položení otázky může radikálně ovlivnit povahu odpovědi. Prostě skvělá přednáška, kterou doporučuji si pustit i ze záznamu!”
Filip si zace pochvaloval milá překvapení, kdy potkal staré známé, a že “měl porostor si s nimi popovídat a zjistit, kam se ubírají jejich kroky i pracovní život.“
A Štepánka Kovaříková poletovala mezi účastníky akce, přednáškami a zjišťovala, jak rozšiřovat svoje sítě.