Ikony bez kompromisů

Sama sebou označována jako jedna z největších světových technologických konferencí. A nelze nesouhlasit. Délkou front u vstupu, bezpečnostních kontrol, občerstvení a metra rozhodně nezaostává za globální špičkou, což dlouhodobě uznávají a hlásají vesměs všichni účastníci napříč kontinenty.
Jelikož jedním z velkých prolínajících témat celého WebSummitu byla konkurenceschopnost evropských technologických firem a startupů oproti těm americkým a asijským, musela tato všeobecná shoda organizátory potěšit. Jsou to sice jen první velice krátké krůčky (leckdy stranou), ale jak my, čekající ve frontě, říkáme, nemusí pršet, stačí když kape. Čímž máme rovnou shrnuty i jediné dva stavy počasí během celého týdne v Lisabonu.
Justin Trudeau na stagi (Foto: Jan Kubálek)
Povzdechy nad dopoledním programem stráveným v čekajícím davu stranou. Původně irský WebSummit do Portugalska rozhodně přitáhl pozornost účastníků (43 tisíc), startupů (1500), investorů (900) a médií (1800). Zejména ta irská často kvitují národní úspěch. I když připsaný je ovšem mimo jejich břehy, a to Portugalsku.
A zaslouženě, portugalští politici zkušeně rozpoznali příležitost, jak pomoci obnovit čínským virem zdecimovaný turistický a pracovní trh (podpora remote worku, digitálních nomádů a relokace do Lisabonu), pumpnout EU o nějakou tu dotaci (založení ESNA - European Startup Nations Alliance), shodnout se a vyjádřit těmto plánům osobní podporu napříč politickou reprezentací - od starosty Lisabonu, ministry, komisaře EU až po prezidenta Sousu.
Neuvěřitelná byla i rychlost přechodu od slov k činům. Pondělní večerní slib podporou remote worku byl hned v úterý ráno naplněn zastavením linek metra (a kolapsem hromadné i taxi dopravy), nejprve v tříhodinové pre-release variantě během ranní špičky a po středečním pozitivním vyhodnocení i aplikací této (ne)funkcionality na 24 hodin po celý čtvrtek.
Spuštění Europe Startup Nations Alliance (Foto: Jan Kubálek)
Statistické okénko - 1300 talků, 4 pavilony, Altice Arena a 25 tematických stage ve 4 dnech. Ne nadarmo byla nabízena jedna z variant vstupenek Celofiremní teambulding. Při dostatečné velikosti firmy a kvalitním rozřazovacím algoritmu by nejspíš bylo možné pokrýt drtivou většinu stage (a třeba i stihnout oběd). Nicméně realita brodění se davem nedávala prostor velkým logistickým přesunům.
Chceš přejít z pavilonu do arény? Jeden zmeškaný talk. A dokonce zpět? Další zmeškaný talk. Dát si kafe? Záleží na velikosti fronty a rychlosti obsluhy automatu. Ano, automaty měly svého přiděleného "mačkače" tlačítek - kelímek už ale podat nemohl, protože hygiena.
Obecně byli lidé velice disciplinovaní, respirátory nosili zásadně i přes nos, ve frontě stáli způsobně a bez reptání. Kdo porušil pravidla, byl napomenut. Na všudypřítomné a opakované kontroly covid certifikátu, vysaček, náramků a prohledávání batohů policií nereptám.
HeurekaDevs zdraví z Websummitu (Foto: Jan Kubálek)
Vzhledem k tomu, že jsme neviděli ani 3 % obsahu, rovnou přiznáváme, že výběr stage a talků byl čistě subjektivní, výrazně ovlivněn aktuálním hladem a leností (když už se člověk rozsedí…). Leckdy atraktivní, až bulvární název talku nakonec vyústilo ve vystoupení uspávače hadů.
Ani tak nebylo možné přehlédnout témata rezonující celým WebSummitem. Frances Haugenová obvinila Facebook, že mu jde zejména o vlastní zisk, nikoliv o dobro lidstva. Obvinění samosebou vzbudilo vlnu pobouření a rozpaků. Od nadnárodní korporace by takový přístup nikdo nečekal. Facebook zareagoval oznámením o vzniku Metaversa, jakési celosvětové virtuální reality po vzoru OASIS z Ready Player One, kde už si nikdo stěžovat nebude. Chris Cox (šéf produktu z Facebooku/Meta) ukázal, jak by mohla vypadat graficky a DreamWorks to, jak by mohla vypadat graficky, ale funkčně.
“Ahoj Lisabone/WebSummite, jsem rád(a), že vás po 20 měsících vidím osobně. Přiletěli jste z celého světa. Už mě ty věčné videohovory do obrazovky nebavily." Tohle byl standardní pozdrav speakerů následovaný potleskem. Zejména na stagích o udržitelnosti a remote worku "působil" jako lead-by- example.
Teď už bez ironie. Spousta startupů má zajímavé myšlenky, často vizualizované, méně často pak realizované. Od 15minutových měst podle Carlose Morena (veškeré služby dosažitelné během čtvrthodinky), autonomních sdílených e-automobilů nezpůsobujících dopravní nehody, personalizovaných konverzačních robotů léčících nejen psychické problémy, až po digitální kopie mozků. Pokud možno vše řízené umělou inteligencí. Jako kdyby startup bez AI neměl na WebSummitu co dělat.
Startup stage (Foto: Jan Kubálek)
Posledním velkým tématem s přesahem i na Heureku byl remote work. Mít, či nemít?
Tohle je 10 tipů, které (opakovaně) zazněly nejen od free-ool-in startupů, ale i korporací:
Co závěrem? Konference překvapivě pružně reaguje na aktuální kauzy (celosvětové Facebook-papers nebo místní dlouhé fronty u vstupu). Tematické stage se nesnaží propagovat jedinou “správnou” linii, ale umožňují argumentovat všem stranám (např. banky vs. fintech startupy vs. crypto vs. aplikace osobního bankrotu).
Pro startupy shánějící investory je WebSummit must-have konference (přesněji Night Summit Sessions v místních barech). Pro ostatní návštěvníky je to hlavně real-time “Wikipedie”, která odhaluje trendy, ale nemá dost prostoru (a ani se od ní nečeká) jít do hloubky.
Seznam kategorií